Amphenol Industrial PT08SE-16-26PW
PT08SE-16-26PW picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-26PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08SE-16-26PW.pdf
Availability of PT08SE-16-26PW
QUANTITY
PT08SE-16-26PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-26PW
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-26PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-26PW
Related LinksPT08SE-, PT08SE-16-26PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-26PW Details Description
Related parts for PT08SE-16-26PW
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD datasheet.pdf
IC PC CARD CONTROLLER 144-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
RES 39.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SMART CARD 2KB FFC UNCASED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
KNIFE 4.70MM datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf