Amphenol Industrial PT08SE-20-39S(SR)
PT08SE-20-39S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-39S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-20-39S(SR).pdf
Availability of PT08SE-20-39S(SR)
QUANTITY
PT08SE-20-39S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-39S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-39S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-39S(SR)
Related LinksPT08SE-2, PT08SE-20-39S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-39S(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-20-39S(SR)
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED FLUSH 5.12" datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 300 OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.08MM 12 POLE datasheet.pdf