Amphenol Industrial PT08SE-20-41S(SR)
PT08SE-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-41S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-20-41S(SR).pdf
Availability of PT08SE-20-41S(SR)
QUANTITY
PT08SE-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-41S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-41S(SR)
Related LinksPT08SE-2, PT08SE-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-20-41S(SR)
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TDSON-8 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN TAB 18-20AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.06"L X 2.95"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
10.8MM RA PIN datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 1A SYNC 16DFN datasheet.pdf