Amphenol Industrial PT08SE-20-41SX(SR)
PT08SE-20-41SX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-41SX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-20-41SX(SR).pdf
Availability of PT08SE-20-41SX(SR)
QUANTITY
PT08SE-20-41SX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-41SX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-41SX(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-41SX(SR)
Related LinksPT08SE-20, PT08SE-20-41SX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-41SX(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-20-41SX(SR)
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf