Amphenol Industrial PT08SE-22-21SW
PT08SE-22-21SW picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-22-21SW
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-22-21SW.pdf
Availability of PT08SE-22-21SW
QUANTITY
PT08SE-22-21SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-22-21SW
Internal Part NumberEIS-PT08SE-22-21SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-22-21SW
Related LinksPT08SE-, PT08SE-22-21SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-22-21SW Details Description
Related parts for PT08SE-22-21SW
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RESET datasheet.pdf
CONN HOUSING VH 6POS 3.96MM WHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 83MM datasheet.pdf
10+10 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 30V datasheet.pdf