Amphenol Industrial PT08SE16-26P-LC
PT08SE16-26P-LC picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE16-26P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG
Datasheet Download
PT08SE16-26P-LC.pdf
Availability of PT08SE16-26P-LC
QUANTITY
PT08SE16-26P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE16-26P-LC
Internal Part NumberEIS-PT08SE16-26P-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE16-26P-LC
Related LinksPT08SE1, PT08SE16-26P-LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE16-26P-LC Details Description
Related parts for PT08SE16-26P-LC
RES 390 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 600V 70A D-55 datasheet.pdf
CONN RECEPT RTANG 4 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
USB CORE DRIVE 256MB datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 1K SRAM 48SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.5A 20QFN datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 16POS datasheet.pdf