API Delevan PT1000R-2050
PT1000R-2050 picture photo
Mfg. Part Number
PT1000R-2050
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 5.9A 200 MOHM TH
Datasheet Download
PT1000R-2050.pdf
Availability of PT1000R-2050
QUANTITY
PT1000R-2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT1000R-2050
Internal Part NumberEIS-PT1000R-2050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±15%
Current Rating5.9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.050" Dia x 0.850" W (52.07mm x 21.59mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT1000R-2050
Related LinksPT1000, PT1000R-2050 Datasheet, API Delevan Distributor
PT1000R-2050 Details Description
Related parts for PT1000R-2050
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS 0.6MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf