API Delevan PT10R-990
PT10R-990 picture photo
Mfg. Part Number
PT10R-990
Brief Description
FIXED IND 10UH 13.2A 8 MOHM TH
Datasheet Download
PT10R-990.pdf
Availability of PT10R-990
QUANTITY
PT10R-990 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT10R-990
Internal Part NumberEIS-PT10R-990
FamilyFixed Inductors
SeriesPTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating13.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.990" Dia x 0.400" W (25.15mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT10R-990
Related LinksPT10, PT10R-990 Datasheet, API Delevan Distributor
PT10R-990 Details Description
Related parts for PT10R-990
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf