Bourns Inc. PT12138SL
PT12138SL picture photo
Mfg. Part Number
PT12138SL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22MH 30MA 80 OHM TH
Datasheet Download
PT12138SL.pdf
Availability of PT12138SL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT12138SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PT12138SL
Internal Part NumberEIS-PT12138SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPT121 Series Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPT121
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22mH
Tolerance±10%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant300kHz
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" Dia (10.15mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT12138SL
Related LinksPT12, PT12138SL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PT12138SL Details Description
Related parts for PT12138SL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf