TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PT271110
PT271110 picture photo
Mfg. Part Number
PT271110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V
Datasheet Download
PT271110.pdf
Availability of PT271110
QUANTITY
PT271110 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT271110
Internal Part NumberEIS-PT271110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPT, SCHRACK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power750 mW
Coil Resistance16.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT271110
Related LinksPT27, PT271110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PT271110 Details Description
Related parts for PT271110
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUFFER 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
IC 16BIT 100KHZ SMPL ADC 20-SOIC datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 3.79"L X 3.79"W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO HDPHN 30MW 25WLP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
CIR 3C 3#12 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf