API Delevan PT400-1750
PT400-1750 picture photo
Mfg. Part Number
PT400-1750
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 400UH 6A 110 MOHM TH
Datasheet Download
PT400-1750.pdf
Availability of PT400-1750
QUANTITY
PT400-1750 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT400-1750
Internal Part NumberEIS-PT400-1750
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance400µH
Tolerance±15%
Current Rating6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.750" Dia x 0.780" W (44.45mm x 19.81mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT400-1750
Related LinksPT400, PT400-1750 Datasheet, API Delevan Distributor
PT400-1750 Details Description
Related parts for PT400-1750
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 5FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf