TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PT580110
PT580110 picture photo
Mfg. Part Number
PT580110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 110V
Datasheet Download
PT580110.pdf
Availability of PT580110
QUANTITY
PT580110 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT580110
Internal Part NumberEIS-PT580110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPT, SCHRACK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power750 mW
Coil Resistance16.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT580110
Related LinksPT58, PT580110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PT580110 Details Description
Related parts for PT580110
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1501TR12" datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.2A 59.9 MOHM datasheet.pdf
RES 1.03K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.200 T/H datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030FS-4,5C1-2-W/O F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf