Apem Inc. PT65121L254
PT65121L254 picture photo
Mfg. Part Number
PT65121L254
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP 4POS R/A 24V
Datasheet Download
PT65121L254.pdf
Availability of PT65121L254
QUANTITY
PT65121L254 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT65121L254
Internal Part NumberEIS-PT65121L254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesPT65
PackagingTube
CircuitSP4T
Number of Positions4
Current Rating150mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesSealed - Flux Protection
Body MaterialThermoplastic
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT65121L254
Related LinksPT651, PT65121L254 Datasheet, Apem Inc. Distributor
PT65121L254 Details Description
Related parts for PT65121L254
IC POT DGTL 10K 2CH SPI 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 10DIP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 48POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RCPT FMALE 8POS PNL MNT .3M LEAD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf