Apem Inc. PT65502L254
PT65502L254 picture photo
Mfg. Part Number
PT65502L254
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DIP 10POS R/A .1"
Datasheet Download
PT65502L254.pdf
Availability of PT65502L254
QUANTITY
PT65502L254 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT65502L254
Internal Part NumberEIS-PT65502L254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesPT65
PackagingTray
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesSealed - Flux Protection
Body MaterialThermoplastic
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT65502L254
Related LinksPT655, PT65502L254 Datasheet, Apem Inc. Distributor
PT65502L254 Details Description
Related parts for PT65502L254
2X8 R.A. L-N-L HDR ASM. datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP HARDWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.150" datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V JB 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 41POS 55CM datasheet.pdf