Texas Instruments PT78ST115T
PT78ST115T picture photo
Mfg. Part Number
PT78ST115T
Brief Description
REGULATOR 15.0V TAB MOUNT
Datasheet Download
PT78ST115T.pdf
Availability of PT78ST115T
QUANTITY
PT78ST115T Order Process
Ship out your order
Specifications of PT78ST115T
Internal Part NumberEIS-PT78ST115T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPT78ST100
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)19V
Voltage - Input (Max)38V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max22.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT78ST115T
Related LinksPT78S, PT78ST115T Datasheet, Texas Instruments Distributor
PT78ST115T Details Description
Related parts for PT78ST115T
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.55"L X 2.58"W datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH SRL I/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf