Texas Instruments PT78ST133S
PT78ST133S picture photo
Mfg. Part Number
PT78ST133S
Brief Description
REGULATOR 3.3V 1.5A 3PSIP SMD
Datasheet Download
PT78ST133S.pdf
Availability of PT78ST133S
QUANTITY
PT78ST133S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT78ST133S
Internal Part NumberEIS-PT78ST133S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesPT78ST100
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)26V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD Module
Size / Dimension0.94" L x 0.90" W x 0.34" H (23.9mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT78ST133S
Related LinksPT78S, PT78ST133S Datasheet, Texas Instruments Distributor
PT78ST133S Details Description
Related parts for PT78ST133S
CONN HEADER 4POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-346 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf