Texas Instruments PT78ST136S
PT78ST136S picture photo
Mfg. Part Number
PT78ST136S
Brief Description
REGULATOR 3.60V SMD
Datasheet Download
PT78ST136S.pdf
Availability of PT78ST136S
QUANTITY
PT78ST136S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT78ST136S
Internal Part NumberEIS-PT78ST136S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesPT78ST100
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)26V
Voltage - Output 13.6V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD Module
Size / Dimension0.94" L x 0.90" W x 0.34" H (23.9mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5.4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT78ST136S
Related LinksPT78S, PT78ST136S Datasheet, Texas Instruments Distributor
PT78ST136S Details Description
Related parts for PT78ST136S
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 4A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf