Pericom Semiconductor Corp. PT7C43390WEX
PT7C43390WEX picture photo
Mfg. Part Number
PT7C43390WEX
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Datasheet Download
PT7C43390WEX.pdf
Availability of PT7C43390WEX
QUANTITY
PT7C43390WEX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT7C43390WEX
Internal Part NumberEIS-PT7C43390WEX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT7C43390WEX
Related LinksPT7C43, PT7C43390WEX Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PT7C43390WEX Details Description
Related parts for PT7C43390WEX
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GN RD/GN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AIRMAX VSE 5PAIR 10IMLA datasheet.pdf
26500 31C 31#20 P BY PLUG LC datasheet.pdf
200V PNP Low VCE(sat) transistor IC datasheet.pdf