Pericom Semiconductor Corp. PT7C43390WEX
PT7C43390WEX picture photo
Mfg. Part Number
PT7C43390WEX
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
Datasheet Download
PT7C43390WEX.pdf
Availability of PT7C43390WEX
QUANTITY
PT7C43390WEX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT7C43390WEX
Internal Part NumberEIS-PT7C43390WEX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT7C43390WEX
Related LinksPT7C43, PT7C43390WEX Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PT7C43390WEX Details Description
Related parts for PT7C43390WEX
IC 4-20 MA I-TRANSMITTER 14-DIP datasheet.pdf
BOARD TERMINAL DBL TURRET 19POS datasheet.pdf
RES 160 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 448 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 55POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf