Bourns Inc. PTA2043-2010DPA103
PTA2043-2010DPA103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA2043-2010DPA103
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PTA2043-2010DPA103.pdf
Availability of PTA2043-2010DPA103
QUANTITY
PTA2043-2010DPA103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA2043-2010DPA103
Internal Part NumberEIS-PTA2043-2010DPA103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.256" H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA2043-2010DPA103
Related LinksPTA2043-2, PTA2043-2010DPA103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA2043-2010DPA103 Details Description
Related parts for PTA2043-2010DPA103
FLEX CABLE - AFK20A/AE20/AFK20A datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A SOT-223 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 85/27 2X3 AL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
POF-CABLE 1MM POF PE datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8.4VC 8-DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf