Bourns Inc. PTA3043-2010CIB104
PTA3043-2010CIB104 picture photo
Mfg. Part Number
PTA3043-2010CIB104
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .2W 30MM
Datasheet Download
PTA3043-2010CIB104.pdf
Availability of PTA3043-2010CIB104
QUANTITY
PTA3043-2010CIB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA3043-2010CIB104
Internal Part NumberEIS-PTA3043-2010CIB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA3043-2010CIB104
Related LinksPTA3043-2, PTA3043-2010CIB104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA3043-2010CIB104 Details Description
Related parts for PTA3043-2010CIB104
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 5.9V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
SW STR LEVR SPDT 11A 125V datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CABLE USB A-MALE TO A-FEMALE 1M datasheet.pdf
MODULE OUTPUT SHORT CIRCUIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 130POS datasheet.pdf