Bourns Inc. PTA3043-2010CIB502
PTA3043-2010CIB502 picture photo
Mfg. Part Number
PTA3043-2010CIB502
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .2W 30MM
Datasheet Download
PTA3043-2010CIB502.pdf
Availability of PTA3043-2010CIB502
QUANTITY
PTA3043-2010CIB502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA3043-2010CIB502
Internal Part NumberEIS-PTA3043-2010CIB502
PackagingTray
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)