Bourns Inc. PTA4543-2010DPB102
PTA4543-2010DPB102 picture photo
Mfg. Part Number
PTA4543-2010DPB102
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .25W 45MM
Datasheet Download
PTA4543-2010DPB102.pdf
Availability of PTA4543-2010DPB102
QUANTITY
PTA4543-2010DPB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA4543-2010DPB102
Internal Part NumberEIS-PTA4543-2010DPB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA4543-2010DPB102
Related LinksPTA4543-2, PTA4543-2010DPB102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA4543-2010DPB102 Details Description
Related parts for PTA4543-2010DPB102
IC DAC 12BIT AMP/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD XMITTER FOR 315MHZ ATA5749 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN TEST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf