Bourns Inc. PTA4543-2015CPB202
PTA4543-2015CPB202 picture photo
Mfg. Part Number
PTA4543-2015CPB202
Brief Description
POT SLIDE 2K OHM .25W 45MM
Datasheet Download
PTA4543-2015CPB202.pdf
Availability of PTA4543-2015CPB202
QUANTITY
PTA4543-2015CPB202 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA4543-2015CPB202
Internal Part NumberEIS-PTA4543-2015CPB202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
PackagingTray
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA4543-2015CPB202
Related LinksPTA4543-2, PTA4543-2015CPB202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA4543-2015CPB202 Details Description
Related parts for PTA4543-2015CPB202
RES SMD 8.45K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 48POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 10W datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, .5S, 24VAC/DC datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf