Bourns Inc. PTA4544-2010DPA103
PTA4544-2010DPA103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA4544-2010DPA103
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .06W 45MM
Datasheet Download
PTA4544-2010DPA103.pdf
Availability of PTA4544-2010DPA103
QUANTITY
PTA4544-2010DPA103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA4544-2010DPA103
Internal Part NumberEIS-PTA4544-2010DPA103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.06W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)