Bourns Inc. PTA6043-2015DPB103
PTA6043-2015DPB103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA6043-2015DPB103
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM
Datasheet Download
PTA6043-2015DPB103.pdf
Availability of PTA6043-2015DPB103
QUANTITY
PTA6043-2015DPB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA6043-2015DPB103
Internal Part NumberEIS-PTA6043-2015DPB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA6043-2015DPB103
Related LinksPTA6043-2, PTA6043-2015DPB103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA6043-2015DPB103 Details Description
Related parts for PTA6043-2015DPB103
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL STR TIN datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 15A ROHS datasheet.pdf
A5 MOTOR & ENCODER CONN KIT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR G ACCESSORY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 15A datasheet.pdf