Bourns Inc. PTA6043-2215DPB103
PTA6043-2215DPB103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA6043-2215DPB103
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM
Datasheet Download
PTA6043-2215DPB103.pdf
Availability of PTA6043-2215DPB103
QUANTITY
PTA6043-2215DPB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA6043-2215DPB103
Internal Part NumberEIS-PTA6043-2215DPB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA6043-2215DPB103
Related LinksPTA6043-2, PTA6043-2215DPB103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA6043-2215DPB103 Details Description
Related parts for PTA6043-2215DPB103
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .280" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER 5PR 25COL OPEN EE BP datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
STAR RING INSUL (STEEL) TAPED datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
OVAL STUD MOUNT 6.89"L BLACK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf