Amphenol Industrial PTB-10-6PS(027)
PTB-10-6PS(027) picture photo
Mfg. Part Number
PTB-10-6PS(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT
Datasheet Download
PTB-10-6PS(027).pdf
Availability of PTB-10-6PS(027)
QUANTITY
PTB-10-6PS(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB-10-6PS(027)
Internal Part NumberEIS-PTB-10-6PS(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)10-6
Shell Size - Insert (Convert To)10-6
Number of Positions (Convert From)6
Number of Positions (Convert To)6
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum
Housing ColorBlack
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating7.5A
Voltage Rating600VAC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB-10-6PS(027)
Related LinksPTB-10-, PTB-10-6PS(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTB-10-6PS(027) Details Description
Related parts for PTB-10-6PS(027)
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 15AU 6CKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PWR JACK 1.1MMX3.5MM SMT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf