Amphenol Industrial PTB-20-27PS
PTB-20-27PS picture photo
Mfg. Part Number
PTB-20-27PS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 27P-27P F-M PNL MNT
Datasheet Download
PTB-20-27PS.pdf
Availability of PTB-20-27PS
QUANTITY
PTB-20-27PS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB-20-27PS
Internal Part NumberEIS-PTB-20-27PS
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)20-27
Shell Size - Insert (Convert To)20-27
Number of Positions (Convert From)27
Number of Positions (Convert To)27
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum
Housing ColorOlive
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating7.5A
Voltage Rating600VAC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB-20-27PS
Related LinksPTB-2, PTB-20-27PS Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTB-20-27PS Details Description
Related parts for PTB-20-27PS
TRANS NPN 4.5V 25GHZ SOT-343R datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 6.73MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf