Amphenol Industrial PTB-22-32PS(023)
PTB-22-32PS(023) picture photo
Mfg. Part Number
PTB-22-32PS(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 32P-32P F-M PNL MNT
Datasheet Download
PTB-22-32PS(023).pdf
Availability of PTB-22-32PS(023)
QUANTITY
PTB-22-32PS(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB-22-32PS(023)
Internal Part NumberEIS-PTB-22-32PS(023)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)22-32
Shell Size - Insert (Convert To)22-32
Number of Positions (Convert From)32
Number of Positions (Convert To)32
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum
Housing ColorSilver
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating7.5A
Voltage Rating600VAC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB-22-32PS(023)
Related LinksPTB-22-3, PTB-22-32PS(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTB-22-32PS(023) Details Description
Related parts for PTB-22-32PS(023)
IC REG LDO 2.5V 1A DPAK datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4:1 ECL 20-PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BOARD LCD ADAPTER PAR 2X16-4X20 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf