Sullins Connector Solutions PTC10DAEN
PTC10DAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC10DAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS
Datasheet Download
PTC10DAEN.pdf
Availability of PTC10DAEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC10DAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC10DAEN
Internal Part NumberEIS-PTC10DAEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC10DAEN
Related LinksPTC1, PTC10DAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC10DAEN Details Description
Related parts for PTC10DAEN
VOLTMETER 4-25VDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT363 datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf