Sullins Connector Solutions PTC10SGBN
PTC10SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PTC10SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS
Datasheet Download
PTC10SGBN.pdf
Availability of PTC10SGBN
QUANTITY
PTC10SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC10SGBN
Internal Part NumberEIS-PTC10SGBN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC10SGBN
Related LinksPTC1, PTC10SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC10SGBN Details Description
Related parts for PTC10SGBN
CONN SPADE SEALABLE #8 10-12AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 6A TO-220F datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 36A DFN5X6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE SMD datasheet.pdf
33UF 63V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf