Sullins Connector Solutions PTC12DAGN
PTC12DAGN picture photo
Mfg. Part Number
PTC12DAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS
Datasheet Download
PTC12DAGN.pdf
Availability of PTC12DAGN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC12DAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC12DAGN
Internal Part NumberEIS-PTC12DAGN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC12DAGN
Related LinksPTC1, PTC12DAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC12DAGN Details Description
Related parts for PTC12DAGN
IC HS HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE POWERSSO24 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf