Sullins Connector Solutions PTC13SAFN
PTC13SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC13SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS
Datasheet Download
PTC13SAFN.pdf
Availability of PTC13SAFN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC13SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC13SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC13SAFN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC13SAFN
Related LinksPTC1, PTC13SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC13SAFN Details Description
Related parts for PTC13SAFN
UPS 3KVA 2400W 8OUT W/SOFTWARE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM 1610 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 45MM datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 28TSSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF RADIAL datasheet.pdf