Sullins Connector Solutions PTC14DAFN
PTC14DAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC14DAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS
Datasheet Download
PTC14DAFN.pdf
Availability of PTC14DAFN
QUANTITY
PTC14DAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC14DAFN
Internal Part NumberEIS-PTC14DAFN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC14DAFN
Related LinksPTC1, PTC14DAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC14DAFN Details Description
Related parts for PTC14DAFN
IC REG ISOLATED 5V 0.4A 12SOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BCL-110 BATTERY CABLE LUG datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf