Sullins Connector Solutions PTC17SFDN
PTC17SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PTC17SFDN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PTC17SFDN.pdf
Availability of PTC17SFDN
QUANTITY
PTC17SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC17SFDN
Internal Part NumberEIS-PTC17SFDN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC17SFDN
Related LinksPTC1, PTC17SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC17SFDN Details Description
Related parts for PTC17SFDN
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf