Sullins Connector Solutions PTC18DAEN
PTC18DAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC18DAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS
Datasheet Download
PTC18DAEN.pdf
Availability of PTC18DAEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC18DAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC18DAEN
Internal Part NumberEIS-PTC18DAEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC18DAEN
Related LinksPTC1, PTC18DAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC18DAEN Details Description
Related parts for PTC18DAEN
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.3A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END MALE 6POS 3' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM datasheet.pdf
FERRITE CORE P 25NH K1 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 174POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TVMSTB 2 5/ 5-STF-5 08 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf