Sullins Connector Solutions PTC18SABN
PTC18SABN picture photo
Mfg. Part Number
PTC18SABN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS
Datasheet Download
PTC18SABN.pdf
Availability of PTC18SABN
QUANTITY
PTC18SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC18SABN
Internal Part NumberEIS-PTC18SABN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC18SABN
Related LinksPTC1, PTC18SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC18SABN Details Description
Related parts for PTC18SABN
CONN RECEPT W/DETENT 12POS .093 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26S/AE26M/HKR26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf