Sullins Connector Solutions PTC22SABN
PTC22SABN picture photo
Mfg. Part Number
PTC22SABN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS
Datasheet Download
PTC22SABN.pdf
Availability of PTC22SABN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC22SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC22SABN
Internal Part NumberEIS-PTC22SABN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC22SABN
Related LinksPTC2, PTC22SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC22SABN Details Description
Related parts for PTC22SABN
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
DIN-POWER D032FS-2,9C1-2 datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf
IMCV-FIBERLINX-II, TX/SSFX-MM131 datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 10A 115/250VAC datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf