Sullins Connector Solutions PTC23SAEN
PTC23SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC23SAEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS
Datasheet Download
PTC23SAEN.pdf
Availability of PTC23SAEN
QUANTITY
PTC23SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC23SAEN
Internal Part NumberEIS-PTC23SAEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC23SAEN
Related LinksPTC2, PTC23SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC23SAEN Details Description
Related parts for PTC23SAEN
MAGNETOMETER RS485 W/CASE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W MONO 10LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
PRESS YOKE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf