Sullins Connector Solutions PTC24SAFN
PTC24SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC24SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PTC24SAFN.pdf
Availability of PTC24SAFN
QUANTITY
PTC24SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC24SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC24SAFN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC24SAFN
Related LinksPTC2, PTC24SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC24SAFN Details Description
Related parts for PTC24SAFN
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
IC CTLR DDR2/3 MONO VR 48VFQFPN datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf