Sullins Connector Solutions PTC24SBDN
PTC24SBDN picture photo
Mfg. Part Number
PTC24SBDN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS
Datasheet Download
PTC24SBDN.pdf
Availability of PTC24SBDN
QUANTITY
PTC24SBDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC24SBDN
Internal Part NumberEIS-PTC24SBDN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC24SBDN
Related LinksPTC2, PTC24SBDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC24SBDN Details Description
Related parts for PTC24SBDN
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 17.27MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 12 POS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 998 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf