Sullins Connector Solutions PTC26DAHN
PTC26DAHN picture photo
Mfg. Part Number
PTC26DAHN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS
Datasheet Download
PTC26DAHN.pdf
Availability of PTC26DAHN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC26DAHN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC26DAHN
Internal Part NumberEIS-PTC26DAHN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions52
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC26DAHN
Related LinksPTC2, PTC26DAHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC26DAHN Details Description
Related parts for PTC26DAHN
COND SGNL 35/32 J/K/T/E/N/R/S/B datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER SCHMITT 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf