Sullins Connector Solutions PTC27SAHN
PTC27SAHN picture photo
Mfg. Part Number
PTC27SAHN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS
Datasheet Download
PTC27SAHN.pdf
Availability of PTC27SAHN
QUANTITY
PTC27SAHN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC27SAHN
Internal Part NumberEIS-PTC27SAHN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC27SAHN
Related LinksPTC2, PTC27SAHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC27SAHN Details Description
Related parts for PTC27SAHN
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 25NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE BLACK datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
BGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
DIN-POWER F048FS-4 5C1-3 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 5V datasheet.pdf