Sullins Connector Solutions PTC27SBCN
PTC27SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PTC27SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS
Datasheet Download
PTC27SBCN.pdf
Availability of PTC27SBCN
QUANTITY
PTC27SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC27SBCN
Internal Part NumberEIS-PTC27SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC27SBCN
Related LinksPTC2, PTC27SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC27SBCN Details Description
Related parts for PTC27SBCN
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf