Sullins Connector Solutions PTC30DFBN
PTC30DFBN picture photo
Mfg. Part Number
PTC30DFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS
Datasheet Download
PTC30DFBN.pdf
Availability of PTC30DFBN
QUANTITY
PTC30DFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC30DFBN
Internal Part NumberEIS-PTC30DFBN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC30DFBN
Related LinksPTC3, PTC30DFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC30DFBN Details Description
Related parts for PTC30DFBN
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 41POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 50POS .100 WW AU datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.7 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE 340MM HVY DUTY ALUM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf