Sullins Connector Solutions PTC31SAFN
PTC31SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC31SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS
Datasheet Download
PTC31SAFN.pdf
Availability of PTC31SAFN
QUANTITY
PTC31SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC31SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC31SAFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC31SAFN
Related LinksPTC3, PTC31SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC31SAFN Details Description
Related parts for PTC31SAFN
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 600MA 363.8 MOHM datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 9C datasheet.pdf