Sullins Connector Solutions PTC36SAGN
PTC36SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PTC36SAGN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PTC36SAGN.pdf
Availability of PTC36SAGN
QUANTITY
PTC36SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC36SAGN
Internal Part NumberEIS-PTC36SAGN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC36SAGN
Related LinksPTC3, PTC36SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC36SAGN Details Description
Related parts for PTC36SAGN
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 3% 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf