Sullins Connector Solutions PTC36SFCN
PTC36SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PTC36SFCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PTC36SFCN.pdf
Availability of PTC36SFCN
QUANTITY
PTC36SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC36SFCN
Internal Part NumberEIS-PTC36SFCN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC36SFCN
Related LinksPTC3, PTC36SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC36SFCN Details Description
Related parts for PTC36SFCN
MOSFET N-CH 500V 8.8A TO-247AC datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 25V 1205 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERM PAD 5519 210X155MM 2.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 146 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf