Vishay/BCcomponents PTCCL07H111HTE
PTCCL07H111HTE picture photo
Mfg. Part Number
PTCCL07H111HTE
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR 48 OHM 265V PTC
Datasheet Download
PTCCL07H111HTE.pdf
Availability of PTCCL07H111HTE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTCCL07H111HTE Order Process
Ship out your order
Specifications of PTCCL07H111HTE
Internal Part NumberEIS-PTCCL07H111HTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series661
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max650mA
Current - Hold (Ih) (Max)110mA
Current - Trip (It)165mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTCCL07H111HTE
Related LinksPTCCL07, PTCCL07H111HTE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PTCCL07H111HTE Details Description
Related parts for PTCCL07H111HTE
IDC CABLE - MSC10K/MC10M/MCE10K datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 150MA 5.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER LAPTOP 12.5" datasheet.pdf